خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

انسان و محیط زیست از دانشسرا تا دبیرستان

  انسان و محیط زیست از دانشسرا تا دبیرستان

  photo_2016-09-13_20-55-47حشمت قربانی _ کارشناس ارشد محیط زیست و عضو انجمن سبز چیا

  تدریس واحد درسی انسان و محیط زیست توسط فارغ الاتحصیلان این عرصه نه به عنوان شغل بلکه به عنوان هویت و اراده جهت تغییری صحیح می تواند فصلی نو در تحقق آرمان های زیست محیطی و نظام آموزشی ایران به وجود آورد.

  در جوامع پیشرفته برنامه ریزان بر این اصل واقف هستند که فرهنگ و یا به عبارتی راه و روش زندگی جوامع انسانی در برگیرنده اقتصاد،معیشت،نحوه زیست،طرز مصرف خوراک و پوشاک،مسکن،سیاست،آداب و رسوم،نظام ازدواج و خویشاوندی،تفکرات مذهبی و متافیزیکی و همه امور انسانی و غیر انسانی است.بنابراین اهمیت ایجاد و نهادینه سازی فرهنگ در تمام زمینه های یک جامعه از الزامات تشکیل جامعه ای متمدن خواهد بود که در این حین محیط زیست و نگاهی به موجودی های منابع طبیعی از اولویت های مورد توجه برنامه ریزان خواهد بود.
  با اتخاذ این ادبیات که محیط زیست شامل مجموعه ای از زیباییهاست که می تواند از بسترهای شکل گیری جامعه ای آزاد و دمکراتیک باشد و پایداری این مهم،می تواند نقشه راهی در ایجاد روابطی منظم برای پیشبرد سطح آگاهی جامعه باشد به استقبال بازگشایی مدارس خواهیم رفت.با فرا رسیدن فصل مدارس و توجه به فضای آموزشی این موضوع را بایستی به عنوان یک فرصت اتخاذ کرد و روش نوینی برای آموزش های پایه ای بوجود آورد و این نوع ذهنیت را پیروی کرد که الفبای محیط زیست به احترام متقابل،گنجاندن فهم درخور،بالابردن شعور و آگاهی پرداخته که با فراهم نمودن بسترهای پیشرفت و آموزش آن در نهایت خواهد توانست زمینه های ایجاد جامعه ایده آل را شکل دهد.
  در سال های اخیر توجه به مسایل زیست محیطی در کشور ما از بحث های مهم رسانه ها و ادبیات توجیهی مسئولین شده است در حالی که سرزمین ما از این منظر به سوی بحران رفته که در صورت عدم توجه به بسترهای آموزشی عنوان شده در سال های آتی مشکل ما دوچندان شده و دیگر نه تنها این آموزش ها مثمر ثمر نخواهد بود بلکه از آن ها به عنوان قدم های پوپولیستی یاد خواهد شد.
  ضروریست که آسیب شناسی مسئله از گذشته های نه چندان دور بتواند نقاط ضعف را به قوت تبدیل نموده و امیدی بر بهبودی وضعیت کنونی باشد.
  می دانیم که در دهه ی شصت تا اوایل هفتاد که دوران نفی ارزشهای محیط زیست نیز بود(مناطق حفاظت شده-هنریک مجنونیان) در دانشسراها واحدی حول محور محیط زیست ارایه می گردید تا بازخوردی مثبت برای ایجاد فرهنگ در خور وضعیت کنونی بوده باشد در صورتی که در حال حاضر با تسریع انواع مشکلات(افزایش جمعیت،گرمایش جهانی،کم آبی و …)تدوین کتب درسی در این باب در دو دهه گذشته جایگاهی در نظام آموزشی ایران نداشته تا اینکه نمود فراوانی و روزمرگی اوضاع تاسف بار محیط زیست ضرورت تدوین واحد درسی انسان و محیط زیست را در مقطع دوم دبیرستان مورد توجه قرار داد.
  جالب اینکه در همان حال و از طرفی عدم استفاده و بکارگیری متخصصان و متعهدان به محیط زیست(فارغ الاتحصیلان)در اجرای امور و بکار گیری برای تدریس این واحد درسی پرسش های گوناگونی را مطرح و نگارنده را به پیشنهاد بازبینی مجدد از طرف وزارتخانه مذبور و سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به این موضوع را وا می دارد زیرا تدریس واحد درسی انسان و محیط زیست توسط فارغ الاتحصیلان این عرصه نه به عنوان شغل بلکه به عنوان هویت و اراده جهت تغییری صحیح می تواند فصلی نو در تحقق آرمان های زیست محیطی و نظام آموزشی ایران به وجود آورد.
  نظام آموزشی عالی با مدنظر قرار دادن اهدافی در جهت نیل به توسعه جامع کشور و با توجه به پارامترهای متعدد در جهت سیاست گذاری در امور مختلف از جمله پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف گام بر می دارد.
  بدینصورت که نقش نیروی انسانی در توسعه و شکوفایی جامعه به قدری مهم و دارای ارزش است که بنابر عقیده بسیاری از روشنفکران و دانشمندان منابع انسانی متخصص و ماهر موجود در یک جامعه از مهمترین دارایی های آن به حساب می آیند بنابراین دستیابی به بهره وری و بهبود کیفیت نظام آموزشی را می توان اثر گذارترین عامل در توسعه کشورها دانست.
  با این اوصاف نیز می دانیم که آموزش محیط زیست به عنوان یکی از بخش های جدایی ناپذیر از چارچوب توسعه پایدار نقش حیاتی ایفا می کند و برای دستیابی به چنین هدفی بردن دانش و علم آن رشته در بین اقشار مختلف جامعه از رسالتهای مهم نظام آموزشی کشور می باشد که برای مصداق وتعمیم واقعی آن باید متخصصانی باشند که یافته های جدید علمی را متناسب با سطح دانش و توان علمی در اختیار مخاطبان خاص قرار دهند.


  این مطلب تا کنون 7 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : زیست ,محیط ,جامعه ,آموزشی ,توجه ,نظام ,محیط زیست ,نظام آموزشی ,واحد درسی ,فارغ الاتحصیلان ,زیست محیطی ,نظام آموزشی ایران ,
  انسان و محیط زیست از دانشسرا تا دبیرستان

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر